אירית טסל

התמקדות בבריאות: חיבור לחיוניות
- לפרום כאב לברוא בריאות

תכנית הלימוד כוללת היכרות עם שורשי הגישה, התנסויות חווייתיות, תרגול במפגשים עם הנחיות לתרגולי בית, והצגת מקרים המדגימים את הגישה מההיבטים הבאים:

סמסטר א': דרכי חיבור לאנרגיית חיים

מה נדרש כדי להתחבר מחדש לחיוניות

כשאנחנו נמצאים עם חיבור לזרם החיים, אנחנו מחוברים לתדר העולם שסובב אותנו. זהו מצב רחב שלנו שמאפשר לקלוט, לחוות, להתמודד, להתרגש, להאמין ולסמוך – על כל מה שנקרה בדרכנו. ישנם מצבים בחיים שמרחיקים אותנו משם וגורמים לנו לשקוע ולהתכווץ, לעיתים עד למצב דלקתי, לכאב ולמחלה.

במפגשים נלמד ונחווה מהם התנאים ליצירת חיבור מחדש לכוחות החיים. כיצד להדליק ולשמור את האש שבתוכנו גם מתוך מה שאנו חווים כמצוקה. נתבונן בתהליך החיבור מחדש המניע כוח של ריפוי, צמיחה, גדילה והנאת היצירה.

ללמוד מערכת יחסים אחרת

אנרגיית החיים קיימת בתוכנו תמיד. לעיתים מסיבות שונות, מתנתק החיבור אליה. לפעמים גם לא במודע, אנחנו מנתקים את החיבור ולא מבינים למה התרחקנו מהגשמת החיים בסקרנות, ביצירתיות, ובהנאה. במקום הקשר שהיה, נוצר ניכור ומתרחשת התרחקות.

במפגשים נלמד איך לברוא את השדה האחר. להחזיר ולשמר את הקשר עם מה שחי בתוכנו בתקופות מאתגרות ובחיי היום יום. נכיר את מה שהחיבור זקוק לו, כדי שיוכל להישאר יציב. נתבונן בשאלת האחריות והמקום שלנו בתוך הקשר, ונלמד על התנאים והכלים הדרושים שיאפשרו למערכת היחסים הזו להתרחש ולהתפתח במיטבה.

מה גרם לניתוק?

לפעמים אנרגיית החיים מהדהדת בלא מודע חוויות קשות, כמו זיכרונות של מצוקה, פחד וטראומות. לפעמים מדובר בחוויות שמועברות מדור לדור, בבדידות עמוקה, בתחושת חוסר יציבות שנדמית כקרקע מעורערת או סביבה לא בטוחה. כל אלו ועוד מביאים לעיתים לפחד מאנרגית החיים, וכתוצאה מכך לניתוק מודע ולא מודע ממנה.

במפגשים נלמד לזהות ולהכיר את החלקים הלא מודעים שהביאו לניתוק, ונשתמש בכוחות הגוף, הנפש והרוח כדי לאחות מחדש את החיבור לחיוניות בריאה.

להרגיש "בבית" גם במצבי חיים מאתגרים

נחווה בגוף את תחושת החיבור שתעניק לנו סביבה בטוחה, ותחזיר אותנו למצב הטבעי הראשוני שלנו. נזרים לתאי הגוף את האנרגיה בעלת ההשפעה המשמעותית כל כך לתפקודם. נלמד לחוש כיצד ההשפעה על כל מערכות הגוף מתבטאת באיכות החיים ובמצבנו הבריאותי. נאפשר למערכת הסימפת־ טית לפרוק דריכות, מתח, פחד ואיום, ולמערכת הפרא סימפתטית להיכנס לפעולה, על ידי חזרה למצב מאוזן בו נוכל לחיות בתחושות מציאותיות המלוות באמון ולא מתוך מקומות של פצע וכאב.

להחזיר אמון בחיים – להיפרד מאמונות שלא משרתות אותנו יותר

התגובות שלנו לגירויים מן הסביבה נשלטות על ידי עמדותינו, ולעיתים הן אינן משקפות את המציאות. לפעמים אלה אמונות בעלות תפקיד: הן נועדו לשמור עלינו, למשל מפני כאב בלתי נסבל. יש באמונות שלנו זיכרון של תקופות חיים מטלטלות. אנו נושאים זיכרונות שנולדו מתוך כאב וסבל שהשתרשו עם הזמן והפכו לתפישתנו את המציאות. אמונות אלה גורמות לנו פעמים רבות להימנע, לא להתקרב, לא לנסות, ולוותר. הן מתוחכמות ולפעמים נדמה שהן זה אנחנו ואנחנו זה הן.

במפגשים נלמד להכיר את עצמנו ואת אמונותינו. נכיר בנקודת מבטן של האמונות השונות ואת התפקיד שלקחו על עצמן. באמצעות חוויה גופנית נלמד ונכיר פרספקטיבה רחבה שיכולה להכיל אותן ולא "להיחטף" על ידן.

לחזור לזרם – לחיות חיים של זרימה, רעננות, שמחה, הנאה, הגשמה

אנרגיית החיים שלנו מתרחשת סביבנו. היא נמצאת באדמה, בעצים, במים, בצמחים, בשמש והיא נמצאת בתוכנו. תאי החיים בגופנו מלאים באנרגיה. הם נהרסים ונבנים מחדש מדי יום. החיוניות המצויה בתאים מהווה חלק משמעותי בהישרדות שלנו משום שללא תנועה, צמיחה, והתפתחות – אין חיים. האנר־ גיה הזורמת הזו, היא זו שאחראית לעמידותנו בפני התקפות של וירוסים וחיידקים, וליכולתנו לשמור על מערכת החיסון שלנו. תאים שחסרה בהם אנרגיית חיים הם תאים חלשים המותקפים על ידי וירוסים וחיידקים אשר הופכים יעד להתפתחות מחלות.

במפגשים שלנו נלמד באמצעות הקשבה והכרה של תחושות הגוף להתחבר אל אנרגית החיים מחדש. נתחבר למקורות בתוכנו ולאלה שמחוץ לנו. נלמד להכניס חיוניות רעננה ולשמר אותה בחיי היום יום שלנו. חיוניות שחשובה כל כך לבריאותנו.

סמסטר ב': לפרום כאב, לברוא ריפוי –
התמרה של כאב לאנרגיית החיים

במהלך פרק זה נעמיק את תהליך האיחוי, הריפוי והצמיחה.

איכויות ריפוי – על סקרנות העזה ועל שימור

לאחר שהכרנו את אנרגיית החיים, התנאים שהיא זקוקה להם, ועמדנו על מה שמונע את החיבור אליה, נלמד כיצד ליישם את איכויותיה כדי להחזיר לעצמנו חיוניות בעזרת סקרנות, העזה ומשמעות. נלמד ונחווה איך מיבאים אנרגייה כזו ממקום של חסר.
ניווכח איך היא ממגנטת לתוכנו עוד ועוד מתוך האיכויות האלו. ניישם את מה שיותר ויותר מחקרים מראים לאחרונה – שלחיוניות יש השפעה על מערכת החיסון ועל הוייה של בריאות. נלמד כיצד לשמר את החיבור בחיי היום יום שלנו.

שחרור הפחד מלגעת בכאב- על פיתוח האמון בחוויה הגופנית והתמרה

את החשש והפחד מלגעת בכאב אפשר לדמות לחוט החיים, שבאופן לא מתוכנן נוצרו בו פלונטרים. מן סיבוכים שאינם מאפשרים המשכיות רציפה. חוסר האיזון מתבטא בתחושות פיזיות ובכאב רגשי. לעיתים אנו מתמודדים עמו באופן יעיל ובריא ולפעמים הדבר אינו צולח. לעיתים הרצון (פעמים בלתי מודע) שלנו להעלים אותו, מוביל להרבה סבל, משום שההתמודדות אתו כרוכה בהרבה פחד וחשש מפני "התפ־ רקות". הפחד והמטען הללו מקשים עלינו להתנהל ולחיות את מי שאנחנו (גוף רוח ונפש). לאנרגיית החיים יש כוח מרפא, במפגשים נלמד ונחווה איך להגיע לתחושת רווחה בגוף. תחושה שהיא הפוכה מכיווץ. נפתח אמון בחוייה הגופנית של התרחבות והקלה, ונחווה ברמת התאים את ההתמרה.

הגוף פנימה – על נקודת מבט תודעתית שנוצרת מתוך חווית הגוף

היכולת לזהות את החיבור ומה שהשתבש בו, והיכולת להתחבר מחדש יוצרים אצלנו תהליך של ריפוי המתבטא בין היתר בהתרחבות פנימית. זוהי התרחבות שמורגשת בגוף, בנשימה, ובתהליך הקבלה שמעניק לנו מימד התבוננות חדש, ומאפשר לנו לחוש "גדולים מהבעיות שלנו". הגוף והנפש מתמלאים בכוחות, בשמחה, ובאמונה.
עצם הידיעה שהתקיעות והשיבוש שנוצרו, אינם גזירת גורל ושאפשר "לעבור את זה", מרחיבה את התודעה ומזהה את המקום העמוק, זה שמצוי מתחת לפני השטח, וזקוק לריפוי. מכאן היא מניעה תהליך של שינוי והתמרה. נלמד להגיע לתחושת הפרספקטיבה בגוף שמרחיבה מאליה את התודעה.

חלומות – מקור אנרגייה לתהליך ריפוי, גדילה והתפתחות

חלומות הן ביטוי שמשקף את המציאות אותה אנו חווים בשפה שאינה מוכרת לנו. הניסיונות לפרש אותם באמצעות הדימויים המוכרים לנו מפספסים חלק מפוטנציאל הריפויי המצוי בהם. בחלומות ישנו רובד עמוק של חיוניות נחבאת. יש בהם אפשרות להבנה שמובילה להתפתחות וגדילה. הדרך לשם נרמזת לרוב על ידי סמלים שנמצאים בחלום. במפגשים נחווה טכניקות שתאפשרנה להכיר את אנרגית החלום ואת הדרך בה החלומות יכולים להרחיב את תודעתנו ולהעניק לנו נקודות מבט נוספות.

הגוף המאחסן – המשמעות משפת הגוף – לימוד שפה חדשה

רבים באים בטענה אל הגוף "הגוף בגד בי", אבל הגוף אינו בוגד, הגוף מרפא. הוא אוגר, חווה ומטביע את המציאות בתוכו. הוא מכיל ושומר את המשמעויות החבויות בסיטואציות שמתרחשות בחיים.
אם הבנת המשמעות חשובה להתפתחות ולצמיחה שלנו קדימה, הדרך לשם מחיבת אותנו לפתח את למידת האיתותים – את הקריאה בהם. נלמד את שפת תחושות הגוף ומשמעויותיהם.
כשמפנים תשומת לב לתחושות הגופניות תוך עצירה שאיננה ממהרת לפרש או להסביר, עולות המשמ־ עויות החשובות בסיפור חיינו. כאשר זה מתרחש, מתקימת מתוך המידע הזה למידה והתמרה. הגוף משתחרר מהתפקיד שלקח על עצמו ונפרד מסימני מצוקה. כמו לדוגמא כאבי גב, כאבי ראש, פיברו־ מיאלגיה, בלוטת התריס.

דרכים לפרימת כאב- לשחרר את הסבל

כאב הוא חלק בלתי נפרד מחיים ומחיות. ככל שנלמד איך להתמודד איתו, כך יגדל הסיכוי שהוא לא יתקבע ויהפוך לסבל. בתקופות חיים בהן לא יכולנו להתמודד איתו, דחקנו אותו פנימה והמשכנו. אך הגוף והנפש זוכרים ומהדהדים את זה בתוך חיינו. הכאב קורא לנו לעשות את הריפוי והחיבור בחזרה לאנרגיה.
נלמד לפתח שריר שלומד להתמודד עם כאב, ולפרוק כאב ישן. נלמד איך חיבור מחדש עוזר לנו להתמלא בחיוניות שיכולה להמיס שכבות עמוקות של כאבי גוף ונפש, מזמנים קודמים. נלמד איך לתת למערכת הפנימית להתנהל בזרימה.

מעברים – מזכרון של פגיעה לחוייה ממלאת

אנרגית חיים יכולה לעיתים גם להפחיד. היא עלולה להדהד אצלנו זכרונות בהם היא הביאה למגע בנסיבות של פגיעה. לאחר שבשנה א' הכרנו את המעצורים שלנו, ואת נקודות הזמן שבהן התחוללה העצירה, נעמיק בהכרת דרכים נוספות של נקודות חיבור בין האנרגיה הבריאה לבין זו שנפגעה. נלמד להשתמש במיומנויות האלו בחיי היום יום ולהפעיל אותן בכל פעם שאנו פוגשים במצב מאתגר.