לא רציונלי וכנראה לא במקרה..

"לא רציונלי ולא במקרה" ששני המאמרים שעוסקים בריפוי הגיעו אלי באותו היום, כמו משב רוח מרענן שמביאה הרוח הקרירה בערב.הכתבה הראשונה סקרה מחקר של רופאים ממכון הכאב בבית החולים "איכילוב" והשניה מחקרים שערכו חוקרים מאונ' ברקלי והאונ' העברית. אכן משב רוח מרענן ויש לברך על היוזמה שמקדמת מחקר לעידוד יכולת הריפוי הטבעי שמצוייה בתוכינו. גושפנקה מדעית שיכולה להביא מזור להרבה אנשים מיואשים, שבעי טיפולים, התערבויות וכימיקלים. רופאי המכון לכאב בראשות ד"ר סילביו בריל ופרופ' תלמה הנדלר מנהלת המרכז לחקר המוח. בודקים את השפעת כח המח על ויסות הכאב בשאיפה להתמקד פחות בכאב עצמו ויותר בלימוד ויסות האיזורים במוח המפרשים כאב ולטענתם משמפיעים על עוצמתם.

ועם כל זאת אני מערערת על התפיסה שרואה בכאב דבר שיש ל"טשטש" אותו. לא שאני נגד הרגשת הקלה ורוגע, אלא בגלל שהן בד"כ כלל "אורחים לרגע" לא מפתיע שהמטופלת שהתראיינה לכתבה מדווחת שאינה מצליחה ליישם זאת בחיי היום יום, נדמה לי שזה לא בגלל שעדיין אינה מתורגלת בטכניקה, אלא כי זה לא נוגע במקור הכאב. אותו אחד שמופיע כשמשהוא בחיים שלנו משתבש, משהו שאנחנו לא רוצים או הרבה פעמים לא יכולים לראות. לימדו אותנו שיש לדחוק אותו לפינה ולהיפטר ממנו ומהר. לפרקי זמן זה מצליח, לרוב זה מתעצם ומכה בנו חזק יותר. אנו חסרים את האימון, התרגול ובעיקר את האמונה שהגל הזה יעבור ונצא ממנו שלמים יותר. אנו חסרים את הסובבים אותנו שיתמכו בנו כשזה כואב, ללא הסחת דעת כדי שנוכל לראות את מה שמסתתר מאחורי הכאב ומבקש מענה.

הרוח הקרירה הביאה עוד 2 מחקרים חדשים שהתפרסמו באוגוסט 2017, בכתב העת  הנחשב Psychology Today . מחקר שנערך בראשות איריס מאוס מאונ' ברקלי והאחר בראשות פרופ' מאיה תמיר מהאונ' העברית וצוות חוקרים בינלאומי. עורכי המחקרים אומרים שאם נאפשר לעצמנו לחוות באופן בטוח מגוון רגשות לא נעימים, ובכללם כאב, זה רק יעצים את תחושת הקירקוע, תחושת המשמעות בחיים ואת החוסן הנפשי וכמו גל הוא יתעצם ואז יעזוב אותנו, עמידים יותר לגלים שיגיעו אחריו. מאידך הם מציינים כי דוקא דיכוי תחושות ורגשות לא נעימים עלולים להוביל אותנו לדיכאון. לעומת זאת נמצא שאנשים שלא הרגישו רע בשל היותם חווים תחושות אלו, היו בעלי תחושת wellbeing רחבה יותר.

אנ רוצה לברך את הרופאים ואת עורכי המחקרים מתחומים שונים ולקוות כי בשנה הבאה יגיחו עוד סנוניות מקרבם וכהרגלי בקודש אני חוזרת לד"ר ברני סגל שאמר שמה שהיום בגדר נס יהפוך בדורות הבאים לתגלית מדעית

בוחרת להביא להם לחגים זר שהוא לא רק יפה, אלא גם טעים. פרחי קישואים מהשוק בחאניה, כרתים.

להלן הקישורים לכתבות:

רגשות לא נעימים מועילים לבריאות הרגשית שלנו

מחקר על תרגול למוח שמעלים כאבים כרוניים