החיים מזמנים לעתים תקופות של תהייה וחוסר ודאות, הדרך נראית כמובילה לשום מקום והבלבול מאיים, מלחיץ ומשתק. זה הזמן לנסות גישה אחרת, שבה נלמד להתבונן בבלבול, נגלה מה חוסם ומערער עד שיפנה מקום למשהו חדש, אחר, שונה, מפתיע, ברור ומדויק. ניצור בהירות, שתאפשר לדברים לנוע קדימה.

הגישה מועילה במצבי חיים שונים כמו:

אני במערכת זוגית
גיל המעבר – תהליך ההתבגרות כחלון הזדמנויות
– ליווי הורים מזדקנים
– שינוי בעבודה

1. אני במערכת זוגית – זוגיות ויחסים

"לא טוב היות האדם לבדו….אבל הוא לבדו בתוך עצמו" (נתן זך). רובנו חותרים אל ההוויה הזוגית, מתנסים, מתרגשים, נופלים וקמים. אנחנו מגיעים עם מערכת ציפיות, חששות, דפוסים, פצעים שלא לגמרי הגלידו. מתמלאים ברגש חם וממלא מול מישהי או מישהו שפגשנו בדרך. יוצרים את הביחד. במהלך הזמן יש ומתעוררות תחושות, רגשות, מחשבות. לא קל ולא תמיד אפשרי לעצור, להתבונן בסקרנות לא שיפוטית ולבדוק כל פעם מחדש האם זה "זה?" איך זה יכול להיות אחרת? איך אני מול זה? או אפילו לומר בקול רם, 'מגיע לי יותר'. איך לומר את הדברים האלה לעצמי, לבן או בת הזוג שלי, איך לפתח הקשבה למה שבפנים, שחי ורוטט ו"מת מפחד" ואחרי שהקשבנו לו, איך נותנים לו ביטוי?

המטען הרגשי סביב הדבר שהוא תמצית קיומנו, מקשה להתבונן בתהליך מנקודת מבט שקולה ובכך מעצים את תחושת הלחץ, התסכול והחרדה.

בעבודתי אני מובילה את האנשים להתבוננות סקרנית פנימה ממקום בטוח, תוך מתן כלים להבין את מה שלא נראה לעין, אך בעל השפעה נרחבת על מציאות חייהם, ולקרוא טוב יותר את מפת המציאות.

"יום אחד זה יקרה
בלי שנרגיש, משהו ישתנה
משהו יגע בנו, משהו יירגע בנו
ולא יהיה ממה לחשוש.

וזה יבוא, אתה תראה
הידיים הקפוצות יתארכו
והלב השומר לא להיפגע יפעם בקצב רגיל
זה יבוא, כמו שהטבע רגיל
להיות שלם עם עצמו." (מילים: ריטה)

2.גיל מעבר– תהליך ההתבגרות כחלון הזדמנויות

לא קל לקבל את סימני הזמן. הקמטים, השיער המאפיר, עייפות החומר. זה מתסכל, מעורר חוסר ביטחון, חוסר אונים ואיבוד שליטה מול תהליכים שאין ביכולתנו לעצור. אני מזמינה אתכם להסתכל ביחד מתוך ראיה סקרנית, המקבלת את כל מה שעולה בגיל המעבר ולהיווכח שאפשר לייצר תנועה חדשה, אחרת. לגלות תובנות ואפשרויות חדשות, הנובעות מהמקום הפנימי והאותנטי ביותר. למצוא את האומץ לנקוט בצעדים חדשים, שלמראית עין נראים בלתי אפשריים. להניע ולהתחיל משהו מחדש, לגלות כוחות של יצירה ואנרגיה, להתמלא מהם. לחיות את תחושת הרעננות בגוף.

3. ליווי הורים מזדקנים – תקופת מעבר שדורשת התייחסות

תוחלת החיים המתארכת מזמנת לנו תקופה ארוכה של טיפול בהורים מזדקנים. בתקופה זו מתעוררים רגשות כמו פחד, בהלה, בלבול ורגשות אשם, שלעיתים מלווים בכאבי גב או ראש, נדודי שינה ועוד.  אנו נדרשים להתמודד עם מגוון רחב של תהיות פסיכולוגיות, כלכליות ומשפטיות. איך אני מתנהל מול הורי, מהי חלוקת התפקידים החדשה ביני לבין אחיי, איך התלות הגוברת של ההורים תשפיע על הזוגיות שלי, על הקריירה, על גידול ילדיי? עלינו להכריע בשאלות כמו דיור מוגן או מטפל/ת בבית, מחלקה סיעודית או אולי העברת הורה בודד אלינו הביתה. מהי ההחלטה הנכונה ועבור מי, מהי החלטה מוסרית, המתאימה לערכים שלי וכיצד להקל על עצמי ולא לפתח רגשות אשם? העומס הרגשי שמלווה את התקופה, מנטרל לעיתים תכופות את היכולת לראות דברים כהוויתם ולפעול נכון. תהליך ההתמקדות מאפשר לפוגג את העומס הרגשי, העומד בינינו לבין היכולת לקבל החלטות נכונות עבורנו ועבור ההורים.

בעבודתי אני מובילה את המטופל לאורך תהליך, תוך מתן כלים להבנת תחושות לא ברורות והדרך שהן מובילות לבהירות, שיוצרת הקלה,שחרור ודיוק. גישתי מתמקדת בתחושות פיזיות, שמאחוריהן מסתתר מידע רב. כאשר הוא נחשף ואנו מודעים אליו, אפשר לקרוא טוב יותר את מפת המציאות.

4. שינוי במקום העבודה או שינוי קריירה

העבודה היא עוגן משמעותי בחיינו, אבל היא מלאה בטלטלות. בוס חדש, ארגון מחדש במערכת, קבלת תפקיד חדש, כל אלה מעלים שאלות. מי אנחנו במצב החדש? כיצד עלינו לפעול? האם אנחנו חוששים וממה? לפעמים הטלטלה גדולה עוד יותר, למשל כשמאבדים את מקום העבודה וצריכים לחפש מקום חדש, בדיוק בימים הקשים בחיינו. איך מחזירים את האמונה בעצמנו, איך מגיעים למקום החדש מתוך חוזק ודימוי עצמי חיובי, איך משתחררים מהדפוסים הישנים שמובילים לשום מקום.

איך מתנהלים שכשתחושת אי הנחת במקום העבודה מתעצמת, לפעמים מלווה בתחושת מעיקות כמו נדודי שינה, גב תפוס ושאר כאבים וקולות פנימיים לוחשים ש"העבודה הזו לא מתאימה לי יותר".

אני מכירה את המקומות האלו הייתי שם, העסקתי והועסקתי. החשש לעזוב, קולות הביקורת, רגשי האשם, אבדן השליטה והמעמד, מגרנות, לילות לבנים. להתחיל מהתחלה…מאיפה מתחילים? בתהליך נקשיב לאופן שבו הגוף חווה את המצב, נהיה סקרנים לגבי כל מה שיעלה, נשמע את החדש, נחווה את השינוי בגוף, נבין את המשמעות  העולה ממנו, ואז ניווכח איך זה פשוט קורה מעצמו.