אירית טסל

1Q84 ספרו האחרון של הסופר היפני מוראקמי נפתח בנסיעה בפקק תנועה, שגורם לגיבורה לצאת מהמונית בה היא נסעה ולעבור ברגל אל דרך סודית, מפחידה למדי, שונה, לא צפויה ואחרת, שרק דרכה היא תצליח להגיע בזמן ליעדה. לפני שהיא יורדת מהמונית אומר לה הנהג "יש משהו שאני רוצה שתזכרי – הדברים אינם כפי שהם נראים"

כאשר היא עוברת שם, היא נכנסת לעולם אחר, שונה מכל מה שהכירה, המפגיש אותה לראשונה עם עצמה, עם העבר הכואב, עם תחושת הפספוס שהדחיקה. המסע הזה מחבר אותה לכוחות הנסתרים שבה, והיא משיגה את מה שעד כה נתפס בעיניה כבלתי אפשרי.

כמי שמלווה נשים וגברים בהתבוננות ותהליכים פנימיים, הספר הזה גרם לי להבין לעומק את המורכבות של הדרך, עם כל הפחד, הכאב, והקושי לשחרר. הגיבורה שבתה את ליבי במסע המרתק, המפתיע, שלעיתים מאיים, נע בחוקיות שנראית כמנוגדת לחוקי ההגיון. הבחירה להרפות מהדרך המוכרת אך המעכבת, להשיל וללכת על פי המצפן הפנימי שנחוש לקראת משהו שעדיין לא ברור, אבל מאוד נוכח.

כאישה סקרנית, שניהלה, פיתחה, יזמה, ועבדה עם אנשים מובילים בתחום העסקים, אקדמיה, תקשורת וחברה, ואפילו הצליחה ביחד עם שותפים לדרך לעורר מודעות חברתיות לגבי אפליית אקדמאים מאוכלוסיות מודרות (דו"ח אונו 2009), היתה הסקרנות שלי תמיד מופנית כלפי חוץ.

בשנים האחרונות גיליתי שכאשר מפנים את הסקרנות פנימה עולה נהר עצום של ידע שכאשר מתבוננים בו, מתאפשרת הזרימה והתנועה קדימה, ללא מאמץ.

מצאתי שהגוף הוא מורה דרך, גיליתי שהידע הגלום בו הוא רחב מהידוע והנראה, למדתי שאפשר ללכת אחריו מתוך תחושת אמון מלאה, שאפשר לסמוך, נוכחתי שוב ושוב ביכולת הריפוי שבו. העזתי לגלות את המצפן הפנימי שבתמורה לוקח אותי קדימה.

כיום אני עושה שימוש בניסיון האישי שלי ובכלים שרכשתי לליווי אנשים שרוצים לעבור תהליכים,  או רק פוזלים בחשאי לעברם. מה שאני מציעה הם תהליכים אישיים וקבוצתיים על פי שיטת ההתמקדות וגישת  Somatic Experience בהם אני מלווה אנשים בתקופות מעבר, בלבול, בהתמודדות עם כאב פיזי ורגשי, ועושה איתם את הדרך מאי שקט לאי של שקט.

את גישת ההתמקדות למדתי אצל דנה גניהר רז ואצל מורים נוספים מחו"ל:  ד"ר אן וייזר קורנל – ממפתחי הגישה, ד"ר ג'ון קלגסבורן – התמקדות ובריאות, רנה ווגלרס – התמקדות עם ילדים ובני נוער, ד"ר  גלן פליישר – התמקדות עם הגוף השלם. הוסמכתי ע"י המכון הבינלאומי להתמקדות בניו יורק, מיסודו של פרופ' ג'ין ג'נדלין.

את גישת  Somatic Experience עם ג'ינה רוס מארה"ב. אני בוגרת אונ' תל אביב, החוג לספרות עברית והחוג למדעי הרוח (התמחות בפסיכולוגיה ולימודים קלאסיים) במהלך השנים למדתי פיתוח מוצרים חדשים ואחריות דירקטורים. לשמחתי, ממשיכה כל הזמן ללמוד ממורים, מאנשים, מדיסיפלינות שונות, מהסובב אותי ומהידע שקיים בתוכי.

אני משלבת עבודה בקליניקה פרטית ובמרכז לרפואה משולבת לחולי סרטן ב"איכילוב", שבו אני עובדת עם חולים, מבריאים ובני משפחתם.

 מזמינה אתכם לחוות את החוויה שהיא גדולה יותר מהניסיונות לתאר אותה.

מעבר – מערת נטיפים בגאורגיה: